Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Czym Kujawska Chata Bogata

Utworzono dnia 20.05.2015
Czcionka:

14 listopada 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Bądkowie obyła się IV edycja konkursu kulinarnego pod hasłem „ Czym Kujawska Chata Bogata”, którego głównym celem była promocja tradycyjnych produktów kujawskich. Konkurs zainicjowany był przez Gminną Radę Kół Gospodyń Wiejskich i GOK we współpracy z Kujawsko – Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Do udziału zostało zgłoszonych 20 produktów w kategoriach :

  • Potrawy i przetwory
  • Wypieki
  • Napoje

     Na stole znalazły się staropolskie, kujawskie pyszności, m.in.: szynka wieprzowa gotowana, koreczki mięsne w zalewie, czarnina Babci Helci, pasztet z królika, boczek faszerowany pieczony, gołębie duszone, pieczeń z wątróbką, ryba w sosie pomidorowym, kapusta kwaszona z grochem i wędzonką, golonka w kapuście, smażone ogórki. Spośród wypieków można było skosztować ciasta drożdżowego, sernika czy też róż karnawałowych. Dużą popularnością cieszyła się kategoria napoje , a w niej przeróżne nalewki i wina domowej produkcji: „ miętówka z Bądkówka”, nalewka z malin, z wiśni, miętowa, pigwowa, wino z czarnej porzeczki.

Komisja konkursowa w składzie:

  • dr Elżbieta Sobolewska – przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
  • Grażyna Szelągowska – z Muzeum Etnograficznego w Toruniu
  • Dorota Kalinowska – z Muzeum Ziemi Kujawsko – Dobrzyńskiej we Włocławku
  • Paulina Smykowska – ze Starostwa Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim
  • Maria Kolińska – z Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
  • Leszek Piechocki – redaktor Naczelny miesięcznika Wieś Kujawsko – Pomorska

oceniała nie tylko walory smakowe i estetyczne, ale również sposób ich  przyrządzenia - według tradycyjnych receptur. Ostatecznie pierwszą nagrodę w kategorii potrawy i przetwory przyznano Pai Teresie Krępeć z Jaranowa za golonkę w kapuście, wyróżniono pasztet z królika Pani Małgorzaty Danielewskiej z Kolonii Łowiczek i smażone ogórki Pani Mirosławy Woźniak z Bądkowa. W kategorii wypieki bezkonkurencyjnym okazało się ciasto drożdżowe Pani Danuty Górniak z Kujawki.  W kategorii napoje pierwszą nagrodę przyznano Pani Jolancie Czarniak z Bądkówka za miętówkę.

    Zaproszonym gościom zaśpiewał zespół „ Czerwone Róże”, a wcześniej trzy panie uhonorowano pamiątkowymi medalami z okazji 150-lecia Kółek i Organizacji Rolniczych. Otrzymały je panie: Krystyna Nowak, Mirosława Woźniak i Teresa Krępeć. Sala widowiskowa GOK- u udekorowana była pracami rękodzielniczymi Pana Zdzisława Borkowskiego i Tomasza Woźniaka. Natomiast w holu zorganizowano stoisko z upominkami, przygotowane przez aleksandrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci o Osób Niepełnosprawnych "Bądźmy razem".

 

Czym Kujawska Chata Bogata

Utworzono dnia 20.05.2015, 18:29

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny